En fargerik vegansk ostekake som er perfekt til 17. mai og alle type feiringer! Den er luftig, kremete og smaker himmelsk - dette er en av våre favoritt oppskrifter. Server med frisk frukt, hjemmelaget iskrem og raspet sjokolade.
Ingredienser
Bunn:
20 steinfrie dadler (bløtlagt i kokende vann i 10 min, så silt)
140 g mandler
1,5 ss rått kakaopulver
1 klype salt
Fyll:
2 dl aqafaba (kikertlake, bruk fra en boks kikerter - helst usaltet)
3 dl kokoskrem (den faste delen fra en boks kjølt kokosmelk eller kjøp ferdig kokoskrem)
2 ss agarflak (eller ca 1 ts agar-pulver)
2-3 ss lønnesirup eller agavesirup (smak til)
250 g friske eller frosne jordbær
1,5 dl cashewnøtter (bløtlagt i minst 4 timer eller kokt i 10 min hvis du har det travelt)
Slik gjør du
- Kle en rund kakeform (ca. 16 cm) med bakepapir i bunnen.
- Lag bunnen:
Ha mandlene i en blender og kjør til grov tekstur. Sett til side.
Kjør dadlene til en jevn pasta. Tilsett kakaopulver og salt, kjør videre. Bland inn mandlene litt etter litt til du får en klissete, sammenhengende deig. Pres deigen godt ned i formen og sett i kjøleskapet. - Kok opp fyllet:
Ha agarflak, aquafaba og kokoskrem i en liten kjele. La det småkoke på lav-middels varme i ca. 15 minutter, eller til agarflakene er helt oppløst. Rør jevnlig. - Lag kremen:
Ha jordbær, cashewnøtter og sirup i blender og kjør til en glatt krem. Når agarblandingen er klar, hell den umiddelbart i blenderen og kjør alt sammen til det er jevnt. Skrap ned sidene om nødvendig. (Agar stivner raskt når det kjøles, så jobb effektivt her.) - Hell fyllet over bunnen i formen og bruk slikkepott for å jevne ut toppen. Slå formen lett i bordet for å få ut luftbobler.
- Sett kaken kaldt i minst 4 timer, helst over natten. Pynt gjerne med friske jordbær, sitronmelisse eller litt revet mørk sjokolade før servering.